יוגה טיפולית

  לאחרונה ניתן לשמוע יותר ויותר את המונח יוגה טיפולית.

  • מהי יוגה טיפולית?
  • במה היא שונה מתרגול יוגה קבוצתי המועבר במרכזי הספורט השונים ובמרכזי יוגה?
  • למי היא מתאימה?

2012-07-23 08.56.16

תלונות על כאבי גב, כאבי ברכיים, צוואר הינן שכיחות עד כדי אמירת המשפט כי "50% סובלים מבעיות גב, צוואר, ברכיים, ו 50% האחרים יסבלו מהן בעתיד".

כאשר אנו נמצאים בעיצומו של כאב, אנו ניגשים תחילה לרופא מומחה כדי  שיאבחן את הבעיה. ברוב המקרים הרופא יפנה אותנו לטיפול פיזיותרפי, וכן  ימליץ על מנוחה ובמידת הצורך על נטילת משככי כאבים. יש הפונים לקבלת עיסוי, דיקור ופתרונות נוספים.

כל הטיפולים הנ"ל הינם טיפולים המקלים על הסימפטומים, פותרים את הבעיה נקודתית, אך אינם מונעים את התפרצות הבעיה בעתיד, שלרוב הוא עתיד קרוב מאוד.

2012-09-16 07.58.32

מטרת תרגול היוגה היא ליצור שינוי אשר ימנע את הישנות הבעיה.

יוגה בכללותה עובדת על מכלול הגוף, בשאיפה להגיע לאיזון בין גמישות השרירים והמפרקים לבין חוזקם וזאת בכדי ליצור יציבות.

תרגול היוגה נותן דגש רב על ניתוב נכון של העבודה, לשרירים אותם אנו מעונינים לחזק או למתוח, ולהרפות את השרירים שאינם צריכים ליטול חלק בעבודה.

יחד עם זאת בתרגול יוגה ניתן דגש רב על נשימה שקטה ורציפה, המהווה מפתח רב עוצמה לשקט פנימי ושלווה.

ניתן להצטרף לתרגול יוגה פופולרי במכוני כושר או בסטודיו לתנועה, אך כיום היוגה ככלל, מונה זרמים שונים, החל בתרגול איטי ורגוע ועד תרגול דינמי מאוד. 16

וכאן טמונה הבעיה, מתרגלים שסובלים מבעיות מגיעים לקבוצות שאינן מתאימות להם, ויוצרים נזק וכאב גדול מהמצב איתו הגיעו.

במקרים כאלה מומלץ להגיע ליוגה טיפולית אשר מהווה תרגול אישי, המותאם לצורכי המתרגל, וכך לפתור את הבעיה מהשורש ולמנוע את חזרתה בעתיד.

ביוגה טיפולית, נחפש ליצור מרחב בין חוליות הגב, מרחב תנועה במפרקים, נרפה את המתח בעזרת פיתולים ונחזק את השרירים התומכים. נשמר את יכולת תנועת הגוף לכל הכיוונים על ידי כפיפות לפנים, הקשתות לאחור ותנועות של פיתולים.

כאשר אנו מעונינים בשהיה ארוכה בתנוחה  מסוימת, או לבצע תרגיל שקשה למתרגל לבצע, נבחר להשתמש באביזרי יוגה שונים, בכדי לאפשר למטופל הנאה בעת ביצוע התנוחה ואפקטיביות של השפעת התנוחה על הגוף.